logo Fargesia-firma ogrodnicza

źródło mrozoodpornych bambusów

Bambusy ogrodowe mogą rosnąć i zimować w Polsce osiągając nawet 6 m wysokości!

bambusy ogrodowe w Polsce osiągają nawet 6 m

Bambusy kojarzą się z roślinami egzotycznymi i słusznie - nie są u nas rodzime, a większość z nich rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie. Jednak są też bambusy rosnące w naturze w warunkach chłodniejszych, na obszarach znajdujących się w strefie klimatu umiarkowanego. Wybrane z nich, te które stawiają czoło warunkom zimowym zbliżonym do polskich, możemy z dużym powodzeniem uprawiać również w naszych ogrodach. Traktujemy je jako rośliny zimotrwałe (częściowo też zimozielone), ale o większej wrażliwości.

Nasza kolekcja bambusów

Kolekcja, którą od przeszło 10 lat tworzymy wspólnie ze Szkółkami Żbikowskimi znajduje się pod Warszawą i jest najlepszym dowodem na możliwości wzrostu bambusów w naszym klimacie. Prowadzimy tu obserwacje i oceniamy zimotrwałość różnych gatunków i odmian bambusów.
>> więcej o bambusarium

15 lat doświadczenia w uprawie bambusów w Polsce

Ostatnie zimy były stosunkowo łagodne, dużo też mówi się o globalnym ociepleniu. Trzeba jednak pamiętać, że co jakiś czas zdarza się wyjątkowo mroźna zima. W styczniu 2006 r średnia temp powietrza wyniosła poniżej -7 st C na przeważającym obszarze Polski, a w wielu miejscowościach odnotowano temperatury poniżej -30 st C. Sprawdzaliśmy zimotrwałość bambusów w różnych częściach Polski, również w tak trudnych dla nich warunkach.

doświadczenia wielu pasjonatów z Polski

Doświadczenie osób od lat uprawiajacych bambusy w różnych częściach Polski ma dla nas ogromną wartość. Jesteśmy w kontakcie z wieloma miłośnikami tych roślin, m. in. użytkownikami forum internetowego www.bambusy.pl.

Bambusy-ciekawa i zróżnicowana grupa roślin

różnorodna grupa

Bambusy należą do rodziny traw. Pod wieloma względami jest to zadziwiająca grupa roślin, a do tego bardzo zróżnicowana. Nawet w naszych polskich ogrodach możemy spotkać różne formy zaczynając od bambusów drzewiastych osiągających nawet 5-6m wysokości, poprzez bambusy kępowe i krzaczaste o dużych liściach, aż po niskie bambusy okrywowe osiągające około 50 cm wys.

Gdzie można kupić sadzonkę bambusa do ogrodu?

sprawdzone sadzonki - pewne źródło

Na stronach Fargesia istnieje również możliwość zakupu sadzonek bambusów za pośrednictwem naszego sklepu internetowego. Bazujemy przede wszystkim na najbardziej sprawdzonych gatunkach i odmianach, ale dokładamy starań, żeby oferta była ciekawa, urozmaicona i atrakcyjna.

Wszystkich Państwa, którzy zainteresują się bambusami, ale muszą wcześniej zobaczyć i wybrać rośliny osobiście, serdecznie zapraszamy do zaprzyjaźnionych Szkółek Żbikowskich pod Warszawą. Tam bambusy są w ciągłej sprzedaży.

Wybór miejsca, sadzenie i pielęgnacja

Miejsce dla bambusa trzeba wybrać uważnie, sprawdzając wcześniej wymagania oświetleniowe i glebowe sadzonego gatunku. Należy się też upewnić, czy wybrane miejsce jest wystarczająco osłonięte od wiatru. Jest to szczególnie istotne dla przetrwania bambusów w okresie zimowym. Przy gatunkach o kłączach rozłogowych zalecamy dodatkowo zastosowanie bariery korzeniowej, gdyż z czasem bambusy mogą okazać się zbyt ekspansywne.

Bambusy nie należą do bardzo kłopotliwych roślin w uprawie. Najwięcej uwagi wymagają nowo posadzone sadzonki. Oprócz podlewania i nawożenia, trzeba pamiętać też o zabezpieczeniu ich na okres zimowy. To właśnie pierwsze zimy, kiedy sadzonka nie jest jeszcze dobrze przekorzeniona bywają decydujące dla powodzenia uprawy.

książka o bambusach
kontakt:
Szymon Hoser FARGESIA
e-mail: info@fargesia.pl lub bambusy@fargesia.pl
tel: 516 041 536 lub 510 500 713
rach. bank. 86 1440 1387 0000 0000 1537 6104
fb
o witrynie:
Serwis informacyjny poświęcony uprawie bambusów w Polskich ogrodach oraz sklep internetowy oferujący sadzonki bambusów ogrodowych i akcesoria do ich uprawy tj. bariera korzeniowa, łączniki do bariery
>> mapa serwisu
>> polecane linki
>> zakładanie ogrodów

Copyright © Szymon Hoser FARGESIA-źródło mrozoodpornych bambusów