logo Fargesia-firma ogrodnicza

źródło mrozoodpornych bambusów

Grupy użytkowe

Solitery
Do nasadzeń soliterowych zaleca się wykorzystywanie wyjątkowo atrakcyjnych roślin, gdyż są to nasadzenia szczególnie "przyciągające oko". Wiele bambusów nadaje się do tego celu wyśmienicie. Przy wyborze konkretnego gatunku powinniśmy przede wszystkim zastanowić się jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Można zwrócić uwagę malowniczą formą pokrojową, intrygującą barwą pędów, jak też olbrzymimi liśćmi o orientalnym wyglądzie. Przy pojedzynczych nasadzeniach ekspansywnych gatunków bambusów ważne jest stosowanie barier korzeniowych.
bambus jako soliter
Nasadzenia grupowe
Bambusy mągą bardzo różnie prezentować się w nasadzeniach grupowych. Przede wszystkim zależy to od wielkości roślin, stopnia zwarcia i ich liczebności. Mogą tworzyć zarówno niewielkie skupiska, jak też rozległe masywy. Odstępy pomiędzy roślinami przedstawia poniższa tabelka:
Wysokość bambusówbambusy karłowebambusy niskiebambusy średnio wysokiebambusy wysokie
odstęp pomiędzy roślinami35-60 cm80-100 cm120-150 cm200-250 cm
bambusy w nasadzeniu grupowym
Żywopłoty
Bambusy są powszechnie stosowane na żywopłoty i ekrany. W naszym klimacie powinno się jednak unikać stosowania bambusów jako ekrany wiatrowe (suchy wiatr jest główną przyczyną uszkodzeń mrozowych). Wiele bambusów dobrze znosi cięcie, co czyni je roślinami przydatnymi również na formowane żywopłoty, które cechują się ładnym, bujnym ulistnieniem. W przypadku formowanych żywopłotów istotnym zabiegiem jest też przycinanie tuż nad ziemią wszystkich nowo wyrastających pędów o bardzo dużej średnicy. Spowoduje to drobniejszy, ale bujniejszy wzrost następnych. (Uwaga: powyższe zalecenie dotyczy dużych, "ustabilizowanych" roślin) Poniższa tabela przedstawia odstępy pomiędzy bambusami w nasadzeniach żywopłotowych:
Wysokość bambusówbambusy karłowebambusy niskiebambusy średnio wysokiebambusy wysokie
odstęp pomiędzy roślinami25-50 cm50-70 cm70-120 cm100-180 cm
żywopłot z bambusa
Niskie bambusy okrywowe
Bambusy okrywowe stanowią grupę niskich bambusów. Ze względu na niewielkie rozmiary mogą w naszych warunkach bardzo dobrze zimować pod śniegiem. Polecamy stosować silne cięcie wiosną na 5-10 cm, oraz później w razie potrzeby cięcia wyrównujące na 20-30 cm. Pozwoli to utrzymać bambusy na odpowiedniej wysokości i ze zwartym ulistnienieniem. Bambusy z tej grupy mają bardzo często silnie rozrastające się kłącza rozłogowe. Należą tu przede wszystkim Pleioblastus i Sasaella
bambus okrywowy
Materiał do kompozycji ogrodowych
Bambusy są wykorzystywane do kompozycji z innymi roślinami. Szczególnie dobrze wyglądają w połączeniu z trawami ozdobnymi, kępami mocnych bylin lub innymi gatunkami o egzotycznym wyglądzie. Większość wyjątkowo korzystnie prezentuje się nad wodą. Atutami są przede wszystkim: pokrój i egzotyczny wygląd, kształt i barwa pędów, dekoracyjne paskowanie lub barwa liści. Uwaga: W przypadku komponowania z innymi roślinami bambusów o rozłogowym typie kłączy nie można zapomnieć o barierze korzeniowej.
kompozycje z innymi roślinami
Donice i pojemniki
Wiele gatunków bambusów bardzo ładnie prezentuje się w pojemnikach na tarasach i balkonach, nadając otaczającej nas przestrzeni wyjątkowy charakter. Szczególnie często do tego celu wykorzystywane są bambusy z rodzaju Fargesia, choć inne mogą nadawać się również bardzo dobrze. Niestety bambusy nie są polecane do stosowania w donicach pozostawionych w zimie na zewnątrz. Należy je zadołować w ogrodzie lub przenieść do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia (wbrew pozorom często nie jest łatwo takie znaleźć) i tam przezimować. Wynika to z faktu, że korzenie są dużo bardzo wrażliwe na uszkodzenia niż nadziemne części roślin. Niewiele pomoże tu nawet izolacja cieplna pojemnika.
bambus w pojemniku
Wnętrza budynków
Warunki, które najczęściej panują we wnętrzach budynków nie sprzyjają właściwemu rozwojowi bambusów strefy umiarkowanej. Najpoważniejszą trudnością w ich udanej uprawie jest najczęściej brak możliwości zapewnienia okresu zimowego spoczynku z obniżoną temperaturą powierza. Niekorzystne warunki wynikają dodatkowo z niskiej wilgotności, słabej cyrkulacji powietrza i słabego oświetlenia. Najlepiej we wnętrzach budynków rosną gatunki tropikalne, tj. Bambusa vulgaris, Bambusa multiplex (tych nie mamy w swojej ofercie), choć one także cierpią z powodu zbyt suchego powietrza.
bambusy we wnetrzu budynku
szybkie przejście do ogrodów Zakładanie ogrodów
Copyright © 2007-2015 FARGESIA-źródło mrozoodpornych bambusów | mapa serwisu | e-mail: info@fargesia.pl