logo Fargesia-firma ogrodnicza

źródło mrozoodpornych bambusów

Grupy użytkowe
-zastosowanie bambusów w ogrodzie

Bambusy to rośliny niezastąpione, które w różnych sytuacjach bardzo dobrze sprawdzą się w ogrodzie. Atutami są egzotyczny wygląd pędów i liści, które u wielu gatunków mogą być nawet zimozielone (szczególnie w łagodne zimy)
Solitery
Nawet pojedyncza sadzonka bambusa, już po kilku latach uprawy z penością może przyciągnąć uwagę. Do nasadzeń soliterowych wybierane są zarówno duże bambusy drzewiaste (ozdobne z liści, ale przede wszystkim z segmentowanych pędów o charakterystycznym wyglądzie), jak też nieco niższe bambusy kępowe (dekoracyjne przede wszystkim z ulistnienia i pokroju samych roślin) oraz bambusy krzewiaste, szczególnie te o ogromnych liściach nadających im bardzo egzotyczny wygląd. Przy pojedzynczych nasadzeniach ekspansywnych gatunków bambusów ważne jest stosowanie barier korzeniowych.
bambus jako soliter
Nasadzenia grupowe
Jeśli mamy do dyspozycji więcej miejsca możemy posadzić bambusy w grupie. Sadząc bambusy o drzewiastym wzroście po kilku latach możemy uzyskać niesamowity efekt bambusowego gaju, a po kilkunastu latach uprawy - nawet bambusowego lasku. Do nasadzeń grupowych stosuje się też niższe bambusy krzewiaste o dużych liściach i nieco rzadziej bambusy kępowe z rodzaju fargezja. Sadząc bambusy o rozłogowym typie kłączy warto pamiętać o zastosowaniu bariery korzeniowej. Efekt końcowy - czy uzyskamy niewielkie skupisko bambusów czy rozległy bambusowy "masyw", będzie zależał od liczebności sadzonek i ich stopnia zwarcia. Sugerowane odstępy sadzenia pomiędzy roślinami przedstawia poniższa tabelka:
Wysokość bambusówbambusy karłowebambusy niskiebambusy średnio wysokiebambusy wysokie
odstęp pomiędzy roślinami35-60 cm80-100 cm120-150 cm200-250 cm
bambusy w nasadzeniu grupowym
Żywopłot z bambusa
Bambusy mogą być sadzone w formie żywopłotów i ekranów. W naszym klimacie powinno się jednak unikać stosowania bambusów na terenach otwartych, jako tzw. ekrany wiatrowe (wiatr zimą może przyczyniać się do uszkodzeń mrozowych). Wiele bambusów dobrze znosi cięcie, co czyni je roślinami przydatnymi również na formowane żywopłoty, które cechują się ładnym, bujnym ulistnieniem. W przypadku formowanych żywopłotów istotnym zabiegiem jest też przycinanie tuż nad ziemią wszystkich nowo wyrastających pędów o bardzo dużej średnicy. Spowoduje to drobniejszy, ale bujniejszy wzrost następnych. (Uwaga: powyższe zalecenie dotyczy dużych, "ustabilizowanych" roślin). W zależności od wybranego gatunku możemy osiągnąć wysokość żywopłotu od 1 do nawet kilku metrów. Sugerowane odstępy sadzenia pomiędzy roślinami w nasadzeniach żywopłotowych przedstawia poniższa tabelka:
Wysokość bambusówbambusy karłowebambusy niskiebambusy średnio wysokiebambusy wysokie
odstęp pomiędzy roślinami25-50 cm50-70 cm70-120 cm100-180 cm
żywopłot z bambusa
Niskie bambusy okrywowe
Bambusy okrywowe stanowią grupę niskich bambusów. Ze względu na niewielkie rozmiary mogą w naszych warunkach bardzo dobrze zimować pod śniegiem. Polecamy stosować silne cięcie wiosną na 5-10 cm, oraz później w razie potrzeby cięcia wyrównujące na 20-30 cm. Pozwoli to utrzymać bambusy na odpowiedniej wysokości i ze zwartym ulistnienieniem. Bambusy z tej grupy mają bardzo często silnie rozrastające się kłącza rozłogowe. Należą tu przede wszystkim Pleioblastus i Sasaella
bambus okrywowy
Materiał do kompozycji ogrodowych
Bambusy są wykorzystywane do kompozycji z innymi roślinami. Szczególnie dobrze wyglądają w połączeniu z trawami ozdobnymi, kępami mocnych bylin lub innymi gatunkami o egzotycznym wyglądzie. Większość wyjątkowo korzystnie prezentuje się nad wodą. Atutami są przede wszystkim: pokrój i egzotyczny wygląd, kształt i barwa pędów, dekoracyjne paskowanie lub barwa liści. Uwaga: W przypadku komponowania z innymi roślinami bambusów o rozłogowym typie kłączy nie można zapomnieć o barierze korzeniowej.
kompozycje z innymi roślinami
Donice i pojemniki
Wiele gatunków bambusów bardzo ładnie prezentuje się w pojemnikach na tarasach i balkonach, nadając otaczającej nas przestrzeni wyjątkowy charakter. Szczególnie często do tego celu wykorzystywane są bambusy z rodzaju Fargesia, choć inne mogą nadawać się również bardzo dobrze. Niestety bambusy nie są polecane do stosowania w donicach pozostawionych w zimie na zewnątrz. Należy je zadołować w ogrodzie lub przenieść do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia (wbrew pozorom często nie jest łatwo takie znaleźć) i tam przezimować. Wynika to z faktu, że korzenie są dużo bardzo wrażliwe na uszkodzenia niż nadziemne części roślin. Niewiele pomoże tu nawet izolacja cieplna pojemnika.
bambus w pojemniku
Wnętrza budynków
Warunki, które najczęściej panują we wnętrzach budynków nie sprzyjają właściwemu rozwojowi bambusów strefy umiarkowanej. Najpoważniejszą trudnością w ich udanej uprawie jest najczęściej brak możliwości zapewnienia okresu zimowego spoczynku z obniżoną temperaturą powierza. Niekorzystne warunki wynikają dodatkowo z niskiej wilgotności, słabej cyrkulacji powietrza i słabego oświetlenia. Najlepiej we wnętrzach budynków rosną gatunki tropikalne, tj. Bambusa vulgaris, Bambusa multiplex (tych nie mamy w swojej ofercie), choć one także cierpią z powodu zbyt suchego powietrza.
bambusy we wnetrzu budynku
kontakt:
Szymon Hoser FARGESIA
e-mail: info@fargesia.pl lub bambusy@fargesia.pl
tel: 516 041 536 lub 510 500 713
rach. bank. 86 1440 1387 0000 0000 1537 6104
fb
o witrynie:
Serwis informacyjny poświęcony uprawie bambusów w Polskich ogrodach oraz sklep internetowy oferujący sadzonki bambusów ogrodowych i akcesoria do ich uprawy tj. bariera korzeniowa, łączniki do bariery
>> mapa serwisu
>> polecane linki
>> zakładanie ogrodów

Copyright © Szymon Hoser FARGESIA-źródło mrozoodpornych bambusów