logo Fargesia-firma ogrodnicza

źródło mrozoodpornych bambusów

Podstawowe informacje

Wstęp
Bambusy tworzą najbardziej zróżnicowaną i chyba najciekawszą podrodzinę (Bambusoideae) w obrębie rodziny traw (Poaceae). Spotkać w niej można zarówno gatunki karłowate, osiągające zaledwie 20 cm jak i olbrzymie formy drzewiaste, które w naturalnym środowisku przekraczają 30 m wysokości, a ich pędy mają przeszło 25 cm średnicy!
Zdecydowana większość bambusów rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie. Można przyjąć, że ich ojczyzną są tereny południowo-wschodniej Azji, gdzie jest największe zróżnicowanie gatunkowe.
Są jednak bambusy, które w naturalnym środowisku rosną w miejscach znacznie chłodniejszych, a wśród nich m. in.: Sasa kurilensis docierająca do 50o szer. N na Sachalinie i górskie bambusy z rodzaju Fargesia porastające podnóża Himalajów do wysokości prawie 4000 m n.p.m.
Właśnie wśród takich gatunków szukamy najbardziej mrozoodpornych, które mają szansę poradzić sobie w klimacie umiarkowanym i których sadzonki możemy zaoferować Państwu do uprawy gruntowej także w Polsce.
Sasa palmata
Czy wszystkie bambusy są ekspansywne?
Ekspansywność bambusów zależy oczywiście od witalności, siły wzrostu i warunków jakie mają zapewnione, ale decydujący jest przede wszystkim sposób rozrastania się rośliny pod ziemią, który uwarunkowany jest budową jej kłączy. Rozróżnia się dwa podstawowe typy kłączy: krótkie pachymorficzne i długie leptomorficzne (rozłogowe). Bambusy o krótkich kłączach pachymorficznych, występujące u większości gatunków górskich, rosną w zwartych kępach i są nieinwazyjne. W związku z tym nie wymagają stosowania barier korzeniowych. Więcej o tych bambusach można przeczytać w grupie bambusów kępowych. W przypadku bambusów o długich kłączach rozłogowych należy bezwzględnie stosować bariery korzeniowe, jeśli chcemy zachować kontrolę nad ich rozrostem.
kłącza rozłogowe
Czy przezimują w naszym klimacie?
Nie ukrywamy, że większość bambusów dostępnych u nas w sprzedaży wysyłkowej może wykazywać uszkodzenia mrozowe w naszym klimacie. Dużo zależy nie tylko od wyboru najbardziej mrozoodpornych gatunków i odmian, ale również od wyboru właściwego miejsca sadzenia i właściwego okrycia bambusów na zimę. Dobrze okryte bambusy, które uchodzą za nieco bardziej wrażliwe, wykazują czasem mniejsze uszkodzenia, niż nawet najbardziej mrozoodporne gatunki, które nie zostały okryte. W opisie gatunków podano minimalne temperatury znoszone przez rośliny. Są to temperatury, przy których nie powinny one wykazywać uszkodzeń mrozowych znacząco zmniejszających ich żywotność. Powinniśmy je traktować jedynie orientacyjnie, ponieważ o udanym zimowaniu decyduje, poza minimalnymi temperaturami, wiele innych czynników, np. osłonięcie od wysuszających wiatrów, długość trwania mrozów i inne. Również orientacyjnie należy traktować zastosowane przez nas symbole dotyczące stopnia mrozoodporności. > więcej o zimowaniu bambusów
bambus w śniegu
Kiedy najlepiej sadzić bambusy?
Jeśli planujemy zakup sadzonki bambusa, warto wybrać optymalny czas na posadzenie. Jak wszystkie rośliny o nieco większej wrażliwości na mróz, bambusy w naszych ogrodach zdecydowanie lepiej sadzić wiosną lub wczesnym latem. Pozwoli im to na odpowiednie ukorzenienie się i wzmocnienie przed zimą. Dobra kondycja przed wejściem w okres zimowego spoczynku minimalizuje ryzyko uszkodzeń mrozowych i zwiększa szansę udanej uprawy. Oczywiście jesienny termin sadzenia też jest do zaakceptowania. Należy jednak poświęcić więcej uwagi aby jak najlepiej zabezpieczyć nasz nowy okaz przed pierwszą zimą.
bambus w doniczce
szybkie przejście do ogrodów Zakładanie ogrodów
Copyright © 2007-2015 FARGESIA-źródło mrozoodpornych bambusów | mapa serwisu | e-mail: info@fargesia.pl