logo Fargesia-firma ogrodnicza

źródło mrozoodpornych bambusów

Różnorodność bambusów

Bambusy drzewiaste
Bambusy o drzewiastym pokroju dorastają w naszym klimacie zwykle do 4-6 m wysokości. Oprócz nieco wyższych rozmiarów, wyróżniają się dobrze widocznymi bambusowymi pędami, znacznie grubszymi i bardziej efektownymi niż u pozostałych grup. Usuwanie dolnych odgałezień pozwala na ich jeszcze lepsze wyeksponowanie.
Z bambusów drzewiastych najbardziej polecanym do naszego klimatu jest rodzaj Phyllostachys. Rodzaj ten obejmuje bambusy z grupy bambusów nizinnych, których zasięg występowania ogrnicza się do równin wschodnich Chin. Bambusy te dobrze przystosowały się do znoszenia sezonowych ekstremalnych zmian pogody od gorących i wilgotnych do suchych i chłodnych. Niektóre z nich wyróżniają się też całkiem przyzwoitą mrozoodpornością. Innym, wartym uwagi bambusem o drzewiastej formie, który może być stosowany w klimacie umiarkowanym jest Bashania.
bambus drzewiasty
Bambusy kępowe
Bambusy kępowe nie należą do ekspansywnych i nie wymagają stosowania barier korzeniowych. Najbardziej popularnym w tej grupie jest rodzaj Fargesia. Reprezentowany jest przez górskie bambusy, całkiem dobrze tolerujące nawet bardzo niskie temperatury zimą, ale pod warunkiem odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza. Źle znoszą suszę i upalne lato, reagując zwijaniem się liści. W związku z tym najlepiej sadzić je w miejscach częściowo zacienionych lub w pobliżu wody. W obrębie bambusów kępowych można wyróżnić kilka podgrup ze względu na pokrój. Spotyka się tu zarówno bambusy o prostym wzroście (np. Fargesia nitida), lekko przewieszających się pędach (większość bambusów z tego rodzaju) oraz całkiem rozłożyste o malowniczej formie (np. Fargesia murielae i Fargesia rufa).
bambus kępowy
Bambusy krzewiaste, często o dużych liściach
Stanowią dość dużą i zróżnicowaną grupę. Zwykle osiągają u nas 1-2,5 m, ale mogą rozrastać się szeroko, tworząc gęste skupiska. Wśród nich jest bardzo wiele gatunków o dużych, egzotycznie wyglądających liściach. Większość z nich pochodzi z wysp Japonii, Wysp Kurylskich i Tajwanu. W naturalnym środowisku często rosną w podszycie, dzięki czemu mogą dobrze znosić częściowe zacienienie. Lubią też dużą wilgotność powietrza. Są to bambusy o kłączach typu rozłogowego, a więc wymagające stosowania barier korzeniowych, aby się zanadto nie rozrosły. Należą tu takie rodzaje jak Sasa, Pseudosasa, Indocalamus.
bambus krzewiasty
Niskie bambusy okrywowe
Bambusy okrywowe stanowią grupę niskich bambusów. Ze względu na niewielkie rozmiary mogą w naszych warunkach bardzo dobrze zimować pod śniegiem, a gdy nie ma śniegu łatwo zastosować dodatkowe okrycie. Polecamy silne cięcie wiosną na 5-10 cm oraz później, w razie potrzeby, cięcia wyrównujące na 20-30 cm. Pozwoli to utrzymać bambusy w bardzo zwartej i gęstej formie. Bambusy z tej grupy mają bardzo często silnie rozrastające się kłącza rozłogowe, więc nie można zapomnieć o barierach korzeniowych. Należą tu przede wszystkim Pleioblastus i Sasaella.
bambus okrywowy
kontakt:
Szymon Hoser FARGESIA
e-mail: info@fargesia.pl lub bambusy@fargesia.pl
tel: 516 041 536 lub 510 500 713
rach. bank. 86 1440 1387 0000 0000 1537 6104
fb
o witrynie:
Serwis informacyjny poświęcony uprawie bambusów w Polskich ogrodach oraz sklep internetowy oferujący sadzonki bambusów ogrodowych i akcesoria do ich uprawy tj. bariera korzeniowa, łączniki do bariery
>> mapa serwisu
>> polecane linki
>> zakładanie ogrodów

Copyright © Szymon Hoser FARGESIA-źródło mrozoodpornych bambusów