logo Fargesia-firma ogrodnicza

źródło mrozoodpornych bambusów

Wymagania bambusów
- na co zwrócić uwagę zanim posadzimy sadzonkę bambusa?

Zanim posadzimy zakupioną sadzonkę bambusa dołóżmy starań aby zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Zaciszne miejsce
Większość bambusów polecanych do klimatów umiarkowanych rośnie naturalnie w warunkach, gdzie zimy nie są tak srogie jak w Polsce. Wprawdzie są gatunki, które tolerują nawet bardzo wysokie spadki temperatury, ale nawet w odniesieniu do nich zaleca się wybór bardzo zacisznego miejsca. Oprócz niskich temperatur, to właśnie wiatr jest głównym sprawcą uszkodzeń mrozowych.
Sadzenie
Odpowiednie podłoże
Wymagania glebowe zależą od gatunku. Generalnie bambusy preferują raczej przepuszczalną glebę piaszczysto-gliniastą, żyzną, bogatą w materię organiczną o lekko kwaśnym odczynie. Na bardzo ciężkich glebach gliniastych może dochodzić do silnego stłumienia wzrostu, a nawet do gnicia korzeni i kłączy. Są też gatunki, tj. Phyllostachys atrovaginata czy Phyllostachys heteroclada, które dzięki kanałom powietrzom radzą sobie w takich warunkach bardzo dobrze. Preferowany lekko kwaśny odczyn gleby (tj. pH 5,5-6,5) nie jest regułą; różna jest przede wszystkim tolerancja na odczyn obojętny i zasadowy (np. Shibataea kumasaca jest bardzo wrażliwa na odczyn zasadowy, natomiast Semiarundinaria fastuosa nawet woli gleby o wyższym pH,tj. 6,5-8)
Sadzenie
Nasłonecznienie
Bambusy różnią się bardzo w stosunku do preferowanych warunków świetlnych. Większość preferuje słońce lub lekki cień, ale całkiem spora grupa radzi sobie bardzo dobrze w miejscach częściowo, a nawet całkiem zacienionych. Niemal wszystkie bambusy z rodzaju Phyllostachys, Semiarundinaria dobrze rozwijają się w pełnym słońcu. Większość bambusów z rodzajów Fargesia, Indocalamus, Sasa, Sasaella, Shibataea lepiej sadzić w miejscach przynajmniej częściowo zacienionych.
Uwaga: Młode bambusy i nowe pędy w okresie wzrostu nie powinny być wystawione na silne słońce latem, gdy rosną na miejscach o pełnym nasłonecznieniu. Warto je dodatkowo zacieniać, gdy mamy taką możliwść.

Więcej informacji w dziale Sadzenie i pielęgancja
nasłonecznienie
kontakt:
Szymon Hoser FARGESIA
e-mail: info@fargesia.pl lub bambusy@fargesia.pl
tel: 516 041 536 lub 510 500 713
rach. bank. 86 1440 1387 0000 0000 1537 6104
fb
o witrynie:
Serwis informacyjny poświęcony uprawie bambusów w Polskich ogrodach oraz sklep internetowy oferujący sadzonki bambusów ogrodowych i akcesoria do ich uprawy tj. bariera korzeniowa, łączniki do bariery
>> mapa serwisu
>> polecane linki
>> zakładanie ogrodów

Copyright © Szymon Hoser FARGESIA-źródło mrozoodpornych bambusów