logo Fargesia-firma ogrodnicza

źródło mrozoodpornych bambusów

Kulturowe i użytkowe znaczenie bambusów

Bambusy są dla wielu azjatów najważniejszym materiałem codziennego życia. Są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie lekkie i elastyczne. Stosowano je i w dalszym ciągu stosuje się do budowy domów, ogrodzeń, mostów, przewodów nawadniających, mebli. Są również używane jako materiał do produkcji pojemników na wodę, filiżanek, miseczek, tacek, futerałów, instrumentów muzycznych, sieci, kapeluszy, mat, koszy, parasoli, papieru i wielu, wielu innych. Dodatkowo pędy i nasiona bambusów są często jadalne i wykorzystywane w kuchni. Niektóre gatunki bambusów stanowią podstawowy składnik pożywienia pandy wielkiej.
Bambus to również roślina o bardzo dużym znaczeniu kulturowym. W państwach południowo-wschodniej Azji ma wiele znaczeń symbolicznych. Wynika to zapewne z jego powszechności i zastosowania w codziennym życiu. Bambusy obok innych zimozielonych roślin (np. sosny symbnolizującej długowieczność) i wielu kwitnących krzewów (tj. wiśnie, śliwy, różaneczniki, azalie i inne) stanowiły podstawowy materiał roślinny w ogrodach chińskich i japońskich. Wprawdzie roślinność, jako niezbyt trwały element kompozycji odgrywała tam drugorzędną rolę, stanowiła jednak dopełnienie całości i miała znaczenie nie tylko estetyczne, ale również symboliczne. W Chinach od kilku tysięcy lat jest uznawany za roślinę przynoszącą szczęście. Stąd nazwa "lucky bamboo" w odniesieniu do Dracena sandera-przypominającej wyglądem bambusa. W Feng Shui bambus jest używany jako uzdrawiający lek, gdyż szybko rośnie, jest zdrowy i wytrzymały, ma energię do życia. W większości kultur dalekiego wschodu bambus jest symbolem cnoty i dobrego charakteru, w niektórych symbolizuje też wierność. W tradycyjnych ogrodach chińskich bambusy były używane często i symbolizowały w szczególności silny i odporny charakter. W Chinach bambus jest też symbolem długiego życia, a czasem drogi życia, na której powinna przeważać elastyczność, wytrzymałość, cierpliwość i nieustępliwość. Ludzie z północnego Borneo wierzą, że bambus o żółtych pędach może odpędzać złe duchy. Takie określenia jak "drewno ubogich" (Indie), "przyjaciel człowieka (Chiny)" czy "brat" (Indie) mówią same za siebie. Bambus dla wielu milionów ludzi jest po prostu wszystkim.

książka o bambusach
kontakt:
Szymon Hoser FARGESIA
e-mail: info@fargesia.pl lub bambusy@fargesia.pl
tel: 516 041 536 lub 510 500 713
rach. bank. 86 1440 1387 0000 0000 1537 6104
fb
o witrynie:
Serwis informacyjny poświęcony uprawie bambusów w Polskich ogrodach oraz sklep internetowy oferujący sadzonki bambusów ogrodowych i akcesoria do ich uprawy tj. bariera korzeniowa, łączniki do bariery
>> mapa serwisu
>> polecane linki
>> zakładanie ogrodów

Copyright © Szymon Hoser FARGESIA-źródło mrozoodpornych bambusów