logo Fargesia-firma ogrodnicza z mazowsza

kompleksowe usługi ogrodnicze

Jak działa system nawadniający?

Automatyczny system nawadniający to instalacja, która ma w założeniu działać sama, przy możliwie niewielkim absorbowaniu osoby obsługującej. Automatyczne działanie systemu opiera się o sterownik (programator), na którym nastawiamy godzinę uruchomienia i czasy podlewania dla poszczególnych sekcji. A zatem sterownik sam włącza i wyłącza kolejne sekcje zgodnie z programem, który ma zapisany w swojej pamięci. W razie wyłączenia prądu ustawienia podlewania są zapamiętywane w sterowniku dzięki wbudowanym bateriom, zwykle litowym albo dodatkowym zewnętrznym bateriom. Na rynku dostępna jest szeroka gama sterowników od prostych i intuicyjnych do bardzo rozbudowanych z możliwościami ustawień niezależnych programów i nawet kilku startów dziennie w obrębie każdego z nich. System nawadniający możemy wyposażyć dodatkowo w czujnik deszczu, który po opadach deszczu przerywa obwód i wówczas do elektrozaworów nie docierają żadne impulsy elektryczne. Po odparowaniu wody z wspomnianego czujnika sterownik znowu uruchomi podlewanie zgodnie z zaprogramowanymi ustawieniami. Dodatkowo większość sterowników jest wyposażona w możliwość manualnego włączania kolejnych sekcji w dowolnym momencie. Manualne włączenie systemu nawadniającego na sterowniku nie zmienia zapisanych na nim ustawień.

Automatyczny system nawadniający nie oznacza inteligentny.
System nie analizuje zmieniającej się pogody. Nie potrafi myśleć: "właśnie mam uruchomić program, ale ponieważ się chmurzy, spada ciśnienie, jaskółki nisko latają i ogólnie zanosi się na deszcz, to może poczekam z uruchomieniem ok. 2 godz i jeśli do tego czasu nie zacznie padać to wtedy uruchomię system."
Czasem zaczyna padać ulewny deszcz, a czujnik deszczu jeszcze nie namiękł (podstawowy czujnik deszczu, jakkolwiek bardzo skuteczny, ma sporą bezwładność) i nie wyłączył instalacji.
Musimy pamiętać, że do systemu nie jest też podłączona stacja pogodowa i sterownik nie zmienia czasów podlewania w związku ze zmieniającą się wilgotnością powietrza i temperaturą.
Ustawienie czasów podlewania powinniśmy zmieniać w trakcie sezonu. Krótsze czasy podlewania na początku i pod koniec sezonu, dłuższe czasy w okresie upałów latem. Dodatkowo, gdy nie ma potrzeby nawadniania możemy bardzo prosto wyłączyć podlewanie na sterowniku.
wstecz Powrót do systemy nawadniające

zasady i mechanizmy działania systemu nawadniającego
W temacie systemów nawadniających warto przeczytać jeszcze:
elementy systemu Z jakich elementów składa się system nawadniający ogród?
abc podlewania Jak działa system nawadniający?
fachowiec Dlaczego wykonanie systemu warto powierzyć fachowcom?
koszt nawadniania ile kosztuje system nawadniający?
warszawa Systemy nawadniające instalujemy w Warszawie i okolicach.
referencje Referencje-opinie klientów z 2011r
szybkie przejście do bambusówBambusy ogrodowe
Copyright © 2007-2015 FARGESIA-zakładanie ogrodów | Warszawa, mazowieckie | mapa serwisu | e-mail: info@fargesia.pl